Facebook

Jak działa oświetlenie LED?

 

Działanie oświetlenia LED jest oparte na elektroluminescencji, która jest wynikiem kombinacji elektronów i dziur w złączach półprzewodnikowych P-N występujących w diodach ledowych. Półprzewodnik to kryształ, który jest zbudowany z dwóch warstw – warstwa N zawiera elektrony (ładunek ujemny) natomiast warstwa P zawiera tzw. dziury (ładunek dodatni). Przy dostarczeniu do półprzewodnika prądu, elektrony z warstwy N przeskakują do warstwy P i podczas tego przeskoku wydziela się energia wydzielona na zewnątrz w postaci promieniowania - czyli po prostu światło. W odróżnieniu od żarówek żarowych oraz tzw. świetlówek energooszczędnych, nie ma tu strat energii na ciepło oraz nie ma substancji szkodliwych dla środowiska. Ponadto żarówki LED są w stu procentach biodegradowalne.

Kolor światła w oświetleniu LED jest zależny od rodzaju materiału, z którego jest zrobiony półprzewodnik oraz od odległości jaką mają do przeskoczenia elektrony z warstwy N do P.

W przeciwieństwie do innych źródeł światła, które potrzebują do tego specjalnych filtrów, diody LED produkują światło od razu w konkretnym kolorze, dzięki czemu jest on intensywny i nasycony.