Facebook

Co to jest ogrzewanie podczerwienią?

 

Co to jest promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwienią jest to promieniowanie elektromagnetycznym z długością fali dłuższą niż światła widzialnego. Najbardziej znanym promiennikiem podczerwieni jest słońce. Ponad połowę energii, która dociera na Ziemię jest promieniowaniem podczerwonym ogrzewające wszystkie obiekty, na które pada. Pozostałą część stanowi światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie podczerwone jest niewidzialne dla ludzkiego oka, jest jednak odczuwalne w postaci ciepła. Naturalnymi źródłami promieniowania podczerwonego są wszystkie ciepłe obiekty włączając w to ciało ludzkie, czy nagrzaną powierzchnię ziemi. W momencie gdy gorące przedmioty oddają ciepło przez promieniowanie, wysyłają promienie podczerwone.

 

 Nanotechnologia w ogrzewaniu podczerwienią.

Pojęcie technologii zostało wprowadzone ponad pięćdziesiąt lat temu i odnosi się do technik tworzenia struktur na poziomie atomów. Najnowsze rozwiązania z nanotechnologii są wykorzystywane w medycynie, przemyśle chemicznym, czy motoryzacji. Jedną z dziedzin, która od kilku lat wykorzystuje nanotechnologię jest produkcja paneli i foli grzewczych. Polega to na naniesienu nanorurek węglowych na powierzchnię kompozytu polimerowego. Tak stworzony materiał grzejny stosowany jest głownie jako ogrzewanie podłogowe, ale bardzo efektywnie może być również wykorzystany jako promienniki ciepła zamontowane na sufice, lub ścianie.